Reč tela

NAJLEPŠÍ lekár je vaše vlastné telo. Ak niečo nie je v poriadku, hneď vám to dá pocítiť. Signalizuje vám aj najmenšie poruchy, ktoré by ste nemali ignorovať, i keď sa vám zdajú malicherné.

Signály, ktorými vaše telo prosí o pomoc!

Ak náhle stratíte viac ako 5 percent svojej váhy za mesiac alebo 10 percent za pol roka až rok, dajte sa vyšetriť. Možno máte hyperaktívnu štítnu žľazu alebo „len“ depresie, no je to tiež signál chorej pečene či dokonca rakoviny.

Ak máte v poriadku imunitný systém a nepodstupujete chemoterapiu, teplota nad 38 stupňov, ktorá trvá viac ako týždeň, by vás mala rozhodne varovať. Môže znamenať infekciu napríklad močových ciest, ale aj závažné choroby, ako sú niektoré typy rakoviny či tuberkulóza.

Ak sa neviete poriadne nadýchnuť, lapáte po dychu alebo pri dýchaní „pískate“ napriek tomu, že ste sa extrémne nenamáhali, vyhľadajte rýchlo lekára. Príčinou môže byť chronická bronchitída, astma, srdcové problémy, panické záchvaty, pľúcna embólia či pľúcna hypertenzia.

K lekárovi by ste mali zájsť okamžite, ak máte silnú hnačku, ktorá trvá viac ako dva dni, alebo stredne ťažkú hnačku trvajúcu týždeň. Nebezpečná je aj zápcha, ktorá trvá viac ako dva týždne, krvavá hnačka alebo čierna stolica. Takéto problémy môžu znamenať salmonelózu, ale aj vírusovú a parazitnú infekciu, dokonca zápalové črevné choroby aj rakovinu konečníka.

K lekárovi choďte ihneď, ak vás náhle a z ničoho nič veľmi rozbolí hlava alebo je bolesť hlavy spojená s horúčkou, stuhnutým krkom, vyrážkou, zmätenosťou, so zmenami videnia, slabosťou, poruchami reči alebo bolesťami pri prežúvaní. Tieto príznaky môžu byť dôsledkom mŕtvice, meningitídy, mozgového nádoru alebo krvácania do mozgu po úraze.

Pri týchto problémoch čas pracuje proti vám! Okamžite vyhľadajte lekára, ak sa u vás prejaví náhla slabosť či necitlivosť tváre, ruky alebo nohy na jednej strane tela. Nebezpečné je aj náhle zatmenie pred očami či strata videnia, strata reči alebo problémy s rečou a s porozumením hovoreného slova, prípadne náhla slabosť, náhly pád alebo neschopnosť stáť.

Náhle vizuálne vnemy svetelných zábleskov môžu byť signálom začínajúceho odlupovania sietnice. Okamžitý lekársky zákrok vám tak môže zachrániť oko!

Návštevu u lekára neodkladajte, ak máte stále pocit, že ste sýti, aj keď ste skoro nič nejedli. Pozor aj na stav, keď cítite stále ľahkú nevoľnosť a máte nutkanie na vracanie alebo dokonca vraciate. Ak tieto problémy trvajú dlhšie ako týždeň, príčinou môžu byť rakovina pankreasu, nádor v žalúdku či rakovina vaječníkov.

Tieto varovné príznaky môžu byť spojené s infekciou kĺbu, ktorá určite vyžaduje odborné ošetrenie. Treba totiž nielen vyliečiť kĺb, ale zároveň zabrániť infekcii, aby sa šírila ďalej do tela. Príčinou môže byť dna alebo vážnejšie reumatické ochorenie.

Určite navštívte lekára, ak sa u vás prejaví zmätené myslenie, dezorientácia, náhle záchvaty agresivity či dokonca halucinácie. Zmeny v správaní môžu byť totiž zapríčinené zranením hlavy, ľahšou mozgovou porážkou, ale aj nízkou hladinou cukru v krvi či búrlivou reakciou na užívanie niektorých liekov.

Obavy a strach ničia dušu aj telo

Podľa psychológov sú obavy normálny jav, ale nesmú urobiť z človeka “klbko nervov” a zmeniť normálny život na prežívanie v neutuchajúcom strachu.

Svet je plný nástrah…, ale aj keď má každý z nás množstvo oprávnených dôvodov na obavy rôzneho druhu, jedno je isté: iný svet k dispozícii nemáme a “prebáť sa” životom je mimoriadne vyčerpávajúce, takže nám nezostáva nič iné, ako svoje obavy ovládnuť a udržiavať ich v medziach prijateľnosti.

 

Kedy začínajú prirodzené obavy hypertrofovať na nezdravý strach ťahajúci ku dnu?

  • Keď sa priveľmi upíname na jednu oblasť, napr. rodinu, partnera, kariéru. Každá závislosť podnecuje stále nové a nové obavy. Najlepšou prevenciou závislosti a obáv je, vytvoriť si viac oporných bodov a väčšie množstvo zmysluplných aktivít.

Keď berieme všetko príliš vážne.

  • Túžba po dokonalosti dokonale nahlodáva psychické aj fyzické zdravie. A pritom dobre vieme, že deti sa nejako pretlčú aj s trojkami… že nijaké spoločenské či pracovné uznanie nemá takú cenu ako vnútorná pohoda a vyrovnanosť.

Keď sa nás dotýkajú neprávosti celého sveta.

  • Isté je, že bezbrehou empatiou nič nezmeníme, iba nehorázne plytváme energiou, ktorá by sa dala využiť na niečo zmysluplnejšie.

Keď si robíme nádeje, že pocity nespokojnosti nás posunú dopredu.

  • Pocit trvalej nespokojnosti určite nie je výkonným motorom úspechu a zlepšenia situácie. Naopak, nespokojnosť spojená s obavami blokuje tvorivosť, nápaditosť a prirodzený rozvoj osobnosti.

Keď zabúdame v prúde povinností na svoje zdravie.

  • Zdravé telo je veľkým zdrojom optimizmu. Umožňuje lepšie sa vyrovnávať s tým, že jedinou istotou je neistota a zvolené poradie životných hodnôt.

Keď si vytyčujeme priveľké ciele.

  • Veľké ciele sú súhrnom tých malých. Vytyčovanie menších, dosiahnuteľnejších cieľov pomáha získať sebadôveru a priblížiť sa k veľkým métam.

Keď ignorujeme životnú rozmanitosť.

  • Stereotyp (tak v rodine, ako aj v práci) vyvoláva emocionálnu únavu, s ktorou sa spája chronická vyčerpanosť a pocity úzkosti. Nové podnety sú pre človeka nevyhnutnosťou.

Keď príliš často uvažujeme o tom, čo všetko nás môže ohroziť, alebo priamo zničiť.

  • Chmúrne predstavy bývajú oveľa vyčerpávajúcejšie ako skutočnosť sama. Imperatívom kvalitného života je: naučiť sa nebáť. Prvým krokom môže byť niekoľko nových spoločenských a fyzických aktivít, ktoré pomerne spoľahlivo odháňajú chmúrne myšlienky a brzdia produkciu katastrofických scenárov. A treba sa tiež zmieriť s tým, že budúcnosť je pre každého živého tvora jedna veľká neznáma… Dáva to pocit istoty, že v tom nie sme sami!