NAJLEPŠÍ lekár je vaše vlastné telo. Ak niečo nie je v poriadku, hneď vám to dá pocítiť. Signalizuje vám aj najmenšie poruchy, ktoré by ste nemali ignorovať, i keď sa vám zdajú malicherné.
Ak náhle stratíte viac ako 5 percent svojej váhy za mesiac alebo 10 percent za pol roka až rok, dajte sa vyšetriť. Možno máte hyperaktívnu štítnu žľazu alebo „len“ depresie, no je to tiež signál chorej pečene či dokonca rakoviny.
Ak máte v poriadku imunitný systém a nepodstupujete chemoterapiu, teplota nad 38 stupňov, ktorá trvá viac ako týždeň, by vás mala rozhodne varovať. Môže znamenať infekciu napríklad močových ciest, ale aj závažné choroby, ako sú niektoré typy rakoviny či tuberkulóza.
Ak sa neviete poriadne nadýchnuť, lapáte po dychu alebo pri dýchaní „pískate“ napriek tomu, že ste sa extrémne nenamáhali, vyhľadajte rýchlo lekára. Príčinou môže byť chronická bronchitída, astma, srdcové problémy, panické záchvaty, pľúcna embólia či pľúcna hypertenzia.
K lekárovi by ste mali zájsť okamžite, ak máte silnú hnačku, ktorá trvá viac ako dva dni, alebo stredne ťažkú hnačku trvajúcu týždeň. Nebezpečná je aj zápcha, ktorá trvá viac ako dva týždne, krvavá hnačka alebo čierna stolica. Takéto problémy môžu znamenať salmonelózu, ale aj vírusovú a parazitnú infekciu, dokonca zápalové črevné choroby aj rakovinu konečníka.
K lekárovi choďte ihneď, ak vás náhle a z ničoho nič veľmi rozbolí hlava alebo je bolesť hlavy spojená s horúčkou, stuhnutým krkom, vyrážkou, zmätenosťou, so zmenami videnia, slabosťou, poruchami reči alebo bolesťami pri prežúvaní. Tieto príznaky môžu byť dôsledkom mŕtvice, meningitídy, mozgového nádoru alebo krvácania do mozgu po úraze.
Pri týchto problémoch čas pracuje proti vám! Okamžite vyhľadajte lekára, ak sa u vás prejaví náhla slabosť či necitlivosť tváre, ruky alebo nohy na jednej strane tela. Nebezpečné je aj náhle zatmenie pred očami či strata videnia, strata reči alebo problémy s rečou a s porozumením hovoreného slova, prípadne náhla slabosť, náhly pád alebo neschopnosť stáť.
Náhle vizuálne vnemy svetelných zábleskov môžu byť signálom začínajúceho odlupovania sietnice. Okamžitý lekársky zákrok vám tak môže zachrániť oko!
Návštevu u lekára neodkladajte, ak máte stále pocit, že ste sýti, aj keď ste skoro nič nejedli. Pozor aj na stav, keď cítite stále ľahkú nevoľnosť a máte nutkanie na vracanie alebo dokonca vraciate. Ak tieto problémy trvajú dlhšie ako týždeň, príčinou môžu byť rakovina pankreasu, nádor v žalúdku či rakovina vaječníkov.
Tieto varovné príznaky môžu byť spojené s infekciou kĺbu, ktorá určite vyžaduje odborné ošetrenie. Treba totiž nielen vyliečiť kĺb, ale zároveň zabrániť infekcii, aby sa šírila ďalej do tela. Príčinou môže byť dna alebo vážnejšie reumatické ochorenie.
Určite navštívte lekára, ak sa u vás prejaví zmätené myslenie, dezorientácia, náhle záchvaty agresivity či dokonca halucinácie. Zmeny v správaní môžu byť totiž zapríčinené zranením hlavy, ľahšou mozgovou porážkou, ale aj nízkou hladinou cukru v krvi či búrlivou reakciou na užívanie niektorých liekov.
Obavy a strach ničia dušu aj telo
Podľa psychológov sú obavy normálny jav, ale nesmú urobiť z človeka “klbko nervov” a zmeniť normálny život na prežívanie v neutuchajúcom strachu.
Svet je plný nástrah…, ale aj keď má každý z nás množstvo oprávnených dôvodov na obavy rôzneho druhu, jedno je isté: iný svet k dispozícii nemáme a “prebáť sa” životom je mimoriadne vyčerpávajúce, takže nám nezostáva nič iné, ako svoje obavy ovládnuť a udržiavať ich v medziach prijateľnosti.
Kedy začínajú prirodzené obavy hypertrofovať na nezdravý strach ťahajúci ku dnu?
Keď berieme všetko príliš vážne.
Keď sa nás dotýkajú neprávosti celého sveta.
Keď si robíme nádeje, že pocity nespokojnosti nás posunú dopredu.
Keď zabúdame v prúde povinností na svoje zdravie.
Keď si vytyčujeme priveľké ciele.
Keď ignorujeme životnú rozmanitosť.
Keď príliš často uvažujeme o tom, čo všetko nás môže ohroziť, alebo priamo zničiť.