Liečba kryštálmi

Už od nepamäti používali jednotlivé civilizácie moc kryštálov a kameňov na najrôznejšie účely napr.: využitie kozmickej energie, telepatie, na ochranu pred negatívnou energiou, na meditácie, rozvoj intuície, stabilizovania nevyvážených pocitov, na upokojenie utrápenej mysle ako talizmany pre šťastie…

Sila a potenciál kryštálov sa nedá preceniť.

60707 Liečba kryštálmiLiečenie kryštálmi si vyžaduje neustálu koncentráciu vedomia. V poli aury dochádza k mnohým jemným zmenám, kde kamene uvoľňujú blokády a postupne rozpúšťajú zvyšky emócií. Používajú sa na čistenie a zharmonizovanie čakier, na doplnenie energie, zbavenie sa hlbokej citovej bolesti prejavenej vo forme choroby ( astma, bronchitída).17870 Liečba kryštálmi

Príčiny naších trápení a bolestí sa nachádzajú ukryté hlboko v našom vnútri,kde ich treba vyhľadať a následne postupnými krokmi odstrániť.Liečenie vyžaduje vašu aktívnu spoluprácu, a prijatie zodpovednosti za svoj život.Mnoho liečiteľov duchovných majstrov a vzdelaných ľudí sa zhoduje na tom,že najväčšou silou,akú si vôbec dokážeme predstaviť,je sila ľudskej mysle,ktorá presahuje všetky hranice.Možno vás prekvapí názor,že liečiteľstvo na diaľku nie je žiadnou ,,Ducharinou” ,ale má mnoho spoločného s najrevolučnejším vedeckým odborom dnešnej doby kvantovou fyzikou.

Všeobecne - názov pochádza z talianskeho A VENTURA - náhodou, druh skla “náhodou” vynájdeného v r. 1700 talianským sklárom z ostrova Murano pri Benátkach. Ide o kryštálové sklo, v ktorom sú rozptýlené šupinky medi. Pokiaľ ide o liečivé vlastnosti, patrí k najvšestrannejším a najúčinnejším kameňom. Spadá pod čakru srdca, často sa používa s ruženínom, vo všetkých centrách ľudského tela. Používa sa pri srdečných poruchách, ktoré majú emocionálny pôvod z preťaženia, tlaku a z trvalého stresu. Rovnako tak pomáha aj proti kožným problémom. Na rozdiel od malachitu, ktorý negatívne emócie odhaľuje, avanturín emócie rozkladá. Preto je niekedy ešte vhodnejšie použiť tieto kamene spolu: malachit položíme na solar plexus a avaturín na oblasť srdca. Avanturín zmieňuje chronické bolesti hlavy a migrénu. Podporuje látkovú výmenu a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Takto súčastne predchádza vzniku arteriosklerózy a srdečného infarktu. Lieči zápalové onemocnenia a mierni bolesti. Ananturinová voda, pravidelne používaná pred každým jedlom, tlmi našu nadmernú chuť do jedla. Zvonku prospieva aj očiam a vlasom. OČISTA: pár minút pod prúdom vlažnej vody alebo počas noci v miske vody spoločne s kryštálom. Všetky druhy avanturínu môžeme nabíjať ľubovoľne dlho na priamo slnku.

Bol opracovávaný už v dávnoveku, spočiatku na nástroje, neskoršie aj na ozdobné a okultné predmety. najväčšiu obľubu a rozkvet zaznamenal v starovekom Ríme a Grécku, kde sa z neho vyrezávali pečate a gemy. Ako talizman chránil pred jedmi, morom a živelnými pohromami. Verilo sa, že zaistí dlhý život, úspech a dobrých priateľov. Široká škála farieb, ktoré tvoria najrozličnejšie fantastické obrazce, ktorými acháty priam hýria, zabezpečujú jeho obľubu, prehlbujú v nás fantáziu, kreativitu, odvahu, vytrvalosť a vôľu k životu. Posiluje v nás vedomie vlastnej identity, pud sebazáchovy a obdaruváva nás dôverou vo vlastné schopnosti. Učí nás ušľachtilému priamemu jednaniu voči blížnym a nepriateľom, vedie nás k tvorbe (rsp. voľbe) správnych slov pri komunikácii s nimi ( mal patriť k povinnej výbave skorokaždého pútnika :-)))). Podporuje aj v hľadaní pravdy a pomáha bez trpkosti prijimať kritiku a nepriaznivé okolnosti. ZDRAVIE: Znižuje teploty, mierni horúčkovité infekčné ochorenia, utišuje najrôznejšie bolesti a je nepostrádateľný pri alergiách a kožných problémoch. Každý druh má špecifické vlastnosti, ktoré pozitívne ovplyvňujú tú-ktorú čakru podľa zafarbenia a vibrácie, ktoré vydávajú. BIELY ACHÁT - duchovná čistota, rovnováha a kľud duše, pomáha v odstraňovaní škodlivých návykov a mierni agresívne chovanie. Vhodný pri liečbe zhubných nádorov (hlavne rakovina kože) a pri zápaloch. RUŽOVÝ (alebo aj marhuľový) ACHÁT - pôsobí na srdce, pomáha pri alergiách a zníženej potencii. U žien podporuje tehotenstvo. Dokáže pôsobiť ako informačný most medzi budúcou mamičkou a práve noseným bábätkom. Umocňuje schopnosť dávania “len tak - z lásky”.

Jeho názov v latinčine znamená ako voda mora. A taká je aj jeho farba. Je v ňom skrytá ľahká modrosť neba aj temná hĺbka oceánu. V 14. storočí bol využívaný ako vhodný materiál pre brúsenie šošoviek do okuliarov. Akvamarín je kameňom hľadania čistoty v nás. Svojou nádhernou belasou prežiari Vašu dušu a objaví všetky jej zákutia, odstráni temnotu, prinesie Vám pocit slobody a čistoty. Potláča hnev, depresiu a podráždenosť. Zharmonizuje Vaše telo, dušu aj myseľ. V pochmúrnych dobách aj beznádejných obdobiach vnesie do Vášho splínu záchvev svetla a nádeje. V tomto svete sa ako vlny striedajú obdobia radosti aj smútku. Nie je podstatné, akými kartami práve hráte, podstatné je byť v každej hre vnútorne čistým človekom. Pretože priezračne modrá až modrozelená farba je farbou piatej čakry, nachádzajúcej sa v jamke hrdla, nosenie akvamarínu na hrdle odstraňuje blokády súvisiace s vyjadrovacími schopnosťami, lepšie sa Vám city budú prejavovať navonok slovami a zároveň, po stíšení vnútorného oceánu v samom sebe, začnete vnímať svoj vnútorný hlas. Pre človeka, ktorý sa rozhodol očistiť svoje vyjadrovanie od vulgarizmov a hrubých výrazov je akvamarín verným pomocníkom. Akvamarín pomáha pri liečbe bolestí hrdla, dýchacích ciest, zmierňuje kašeľ a ľahké formy astmy. Uvoľňuje napätie v šiji a čistí hlas. Kamienok v ústach uľavuje pri bolestiach zubov, čeľustí a ďasien. OČISTA: pretože akvamarín na priamom slnku môže stratiť svoju krásne modrú farbu, čistíme ho pod tečúcou vodou a potom ho uložíme na nabitý kryštál, mimo priameho slnečného svetla. Ak nemáme horský kryštál, nabíjame ho na dennom svetle, mimo dosah priamych lúčov slnka.

V minulosti sa rozmieľal na prášok a ten sa používal ako farbivo. Podľa tradície bol azurit používaný ako všemocný univerzálny liečebný prostriedok aj v zničenej Atlantíde. Jeho temná azúrová farba symbolizuje vedenie a múdrosť. Je kameňom meditácie. Aktivuje vnútornú vnímavosť k potrebám duše a duchovného poznania, zostruje intuíciu a jasnovidectvo. V centre čela otvára bránu duchovnému spojeniu nášho pravého ja s Božským v srdci, s čistou láskou Univerza. Nabáda nás nehľadať pravdu usilovne, pretože mnohokrát práve oná usilovnosť, nás odvádza od skutočnosti, že pravda stojí blízko nás, všetko má svoj čas. Pracovať na sebe a pritom nechať veciam voľný priebeh, zbaviť sa chcenia, vášní a spútaností. Pretože ak žijeme v trvalom duševnom mieri, cítime okolo seba iba lásku a harmóniu a nevidíme ani nehľadáme zlobu v dušiach našich blízkych. Pomáha nám spoznávať duchovne spriaznené ľudské duše, v spoločnosti ktorých nachádzame oporu, súzvuk a čistotu. Azurit posilňuje náš centrálny nervový systém, pamäť a koncentráciu. Prehlbuje naše vedomie a súcit, spoluúčasť na ľudskom údele, snahu pomáhať tým, ktorí to potrebujú a naozaj, v hĺbke duše chcú. Svojou hojivou a oživujúcou vibráciou účinne prispieva k rekonvalescencii poškodených a zranených orgánov. Stimuluje činnosť štítnej žľaza a aktivuje krvný obeh.

Z gréckeho chrysos - zlato, kólla - ľad Bol uctievaný ako svätý kameň. Nosil sa, podobne ako tyrkys, vo forme amuletov, pretože dokázal udržiavať rovnováhu medzi nižšími a vyššími telami. V indiánskych kultúrach mal ochraňovať pred úrazom a posilňovať telesnú odolnosť. Často v ňom prevláda blankytnomodrá, je podobný tyrkysu. Podporuje v nás potrebu zdravo žiť, v láske a v súlade s prírodnými zákonmi. Posilňuje našu prirodzenú túžbu žiť v súlade s Matkou prírodou, vnímať ju ako celok, ako miesto, ktoré nám bolo darom pre náš pobyt v hrubej hmote. Prečo iba stále chcieť viac, než to, čo tu na Zemi odjakživa je, v celej svojej dokonalej harmónii? Vibrácie chryzokolu sú mierne, zemité a predsa vytrvalé vo svojom vnútre. V meditácii nám pomáha sústrediť sa, utíšiť nepokojné srdce a roztekané myšlienky. Vyrovnáva emócie, chráni duševný mier, zmierňuje vnútorný nepokoj, pocity previnenia, ktoré sú častou prekážkou na ceste k psychickej pohode. Učí nás čistote mysle, tolerancii, trpezlivostí a dáva nám silu byť „nad vecou“. Môže sa úspešne prakticky použiť vo všetkých centrách tela. V čakre čela dokáže zraziť vysoké teploty. Je prevenciou proti infekciám. V čakre hrdla, ktorá je jeho základným centrom, zmierňuje bolesti krku, uvoľňuje napätie šije a usmerňuje funkciu štítnej žľazy. V centre pupka a v centre vitality zabraňuje tvorbe žalúdočných vredov a zmierňuje kŕče a poruchy zažívacieho traktu. Pomáha pri bolestivej menštruácii, alebo aj pri rizikovom tehotenstve. V tomto prípade kameň ukladáme aj do centra čela a aj do oblasti vaječníkov. Jeho chladivý vplyv sa využíva pri ľahších formách popálenin. Naopak, zelené tóny chryzokolu sú vhodné pre srdečné centrum, stišujú nekľudné srdce a vyrovnávajú krvný tlak. OČISTA: Pozor! Je veľmi citlivý na kozmetiku (bežne používanú - chemickú) a pot. Čistíme ho vlažnou vodou a nabíjame na nepriamom slnku.

Bol uctievaný už v antike ako Venušin kameň, pretože symbolizoval nadzmyslovú nadpozemskú lásku. Bol nosený aj ako talizman proti závisti, uhranutiu a kliatbám. V starom Egypte ho používali ako ochráncu pred morom a čiernou mágiou. K vzácnym druhom chryzoprasu patrí jablkovozelený druh chalcedonu, ktorý patrí pod srdečnú čakru. Má harmonizujúci vplyv na celý organizmus, na fyzické, mentálne a emotívne telo. Ukľudňuje nepokojnú dušu, prejasní zdanlivo nejasnené a nevyriešiteľné, vnáša do podvedomia a vedomia jas. Ak v sebe nosíte hlboké traumatické zážitky, ktoré ste sa snažili zatvoriť do betónovej krabice zabudnutia, ktorá ale leží na dne Vašej duše, práve chryzokol pomáha pri pochopení podstaty, prečo sa to-či ono stalo práve Vám. V duchovnej rovine prináša trvalý pocit jednoty s celkom, dôveru v Božiu veľkosť, pomáha nám práve trpezlivosťou znášať bolesť aj príkoria, pretože práve on nám môže pomôcť v pochopení, že všetko má nejaký vyšší, i keď nám doposiaľ neznámy zmysel. Posilňuje vytrvalosť v hľadaní pravdy, poznanie pravého zmyslu života bez toho, aby sme prepadli fanatickému úsiliu zistiť hneď a zaraz tieto vyššie princípy za každú cenu. Chryzopras nám pomáha nájsť samého seba, veriť si, hľadať istotu a odpovede, ktoré sú ukryté predovšetkým v nás samých. Dokáže zmierňovať komplexy menejcennosti, tlmí výraznú žiarlivosť a ľahké stavy hystérie. Umožňuje nám získať detskú vnímavosť, čistý, úplne nový, ničím nezaťažený pohľad na svet. Zo zdravotného hľadiska zbavuje organizmus nahromadených nečistôt. Svojou krásnou zeleňou dáva srdcu potrebný kľud a rozvahu. Znižuje krvný tlak, čistí cievny systém, aktivuje činnosť pečene. U mužov pomáha liečiť prostatu, u žien neplodnosť, zavinenú hlavne častými zápalmi vaječníkov. Ako voda je i veľmi účinným prostriedkom pri kožných chorobách, alergiách a pliesňach. Samozrejme netreba opomenúť aj duševnú podstatu vzniku uvedených nemocí. Ak chcete urobiť radosť bytostným-vodným žienkam, stačí im chryzopras jednoducho darovať. OČISTA: pod prúdom vlažnej vody. Je citlivý na priame slnečné svetlo, preto ho nabíjame na nepriamom slnku.

Má farbu krásnych jarných výhonkov trávy. Vtedy je často krát viac cenený, ako diamant. Je nazývaný aj kameňom božej lásky. Pomáha duševnej očiste, harmonizácii tela, ducha aj duše. V blízkosti smaragdu sa môže častokrát dostaviť pocit súzvuku so Zemou, s jej tvorivosťou a zároveň sme prístupnejší k opozične stavaným ľuďom. Smaragd dokáže obdariť vnútro človeka jasom, pokojom, potláča zlú náladu a strach. Pomôže posilniť pamäť. Po stáročia sa mu pripisuje schopnosť omladzujúceho a regeneračného účinku na telo. Smaragdová voda odstraňuje vrásky a lieči zápaly očí. Pomáha aj pri žlčníkových a pečeňových problémoch, pri pálení žáhy, žalúdočných vredoch a slabostiach srdca. Nové poznatky potvrdzujú jeho účinky pri infekčných chorobách epidemickej povahy ako sú chrípka, angína, úplavica, hnačka či pri otravách žalúdka. Lieči dnu, záchvaty malárie a reumatické potiaže. Ak je smaragd v tesnej blízkosti iných kameňov, jeho účinnosť je oslabená. Výnimkou je len diamant a horský kryštál - kráľovské kamene bieleho svetla, tie ho dokonca dokážu posilňovať. V novodobých šperkoch často osadzujú smaragd a zafír vedľa seba. Pozor, toto osadenie smaragd oslabuje natoľko, že mu to môže fyzicky ublížiť. V týchto prípadoch sa veľmi často stáva, že v smaragde sa objaví trhlina či dokonca pukne. OČISTA: Smaragd je veľmi chúlostivý kameň. Viaže na seba napätie, teda aj naše negatívne vibrácie. Ak sú tieto energie dostatočne silné a smaragd nie je dostatočne často a dobre čistený, môže dostať pukliny, ba môže dokonca puknúť. Sú aj prípady, že sa konečné puknutie podobá priam explózii. Preto je potrebné neprepínať jeho sily, nedávať ho čistiť ultrazvukom alebo parou, nevystavovať ho výkyvom teplôt, dostatočne dobre /10 min. pod tečúcou vodou alebo na noc v pohári vody)ho očistiť a veľmi krátko ho nabíjať na nepriamom slnku.

V staroveku bol považovaný za kameň najvyššej duchovnej hodnoty. Od 6. storočia zdobí tmavomodrý zafír prstene kardinálov, ktorým má pomôcť vyjasniť rozum, očistiť srdce a posilniť vieru. Zafír je kameňom viery a duchovnej čistoty. Nájdeme ho v širokom spektre farieb modrej, fialovej, modrofialovej, žltej niekedy prechádzajúc do oranžovej, či dokonca, ako číri. Neutralizuje zmätok, ilúzie, ktoré stoja v ceste k poznaniu, že sme narodení a žijeme z vôle Božej, ktorá je bezčasová a večná. Pripomína nám existenciu vyššej sily, než sú naše priania, vôľa či prianie postaviť sa osudu. Ak sa pokúsime s nimi dostať do súladu, dosiahneme svoje ušľachtilé ciele ľahšie a bezpečnejšie. Hlboká modrá zafíru očisťuje, oduševňuje, lieči. Zafír pomáha odhaliť pravdu a ilúziu. V psychickej oblasti nás zafír učí nestrácať hlavu, keď nás prepadne hnev, brzdí v nás nedočkavosť. Je to kameň koncentrácie. Uchováva stály vnútorný pokoj mysle. Podľa starých aj novodobých poznatkov má zafír širokú škálu uplatnenia pri liečení najrôznejších porúch a ochorení. Znižuje teplotu, vysoký krvný tlak, čistí krv, utišuje bolesti a krvácanie. Ak ho položíme na čakru srdca a hrdla, zmierňuje astmu, v čakre čela zabraňuje závratom, nevoľnosti, nadmernému poteniu. Pri krvácaní, nádorových a vredových ochoreniach prikladáme vyčistený kameň priamo na postihnuté miesta. Jeho ukľudňujúca modrá pozitívne vplýva pri nespavosti. Na lačný žalúdok je možné užiť zafírovnú vodu - cez noc necháme kamienok zafíru „vylúhovať“ vo vode. Táto voda detoxikuje organizmus, prečisťuje obličky, žlčník, znižuje krvný tlak Zafírová voda sa používa aj v kozmetike - spevňuje nechty, lieči nečistú pleť a pôsobí proti vypadávaniu vlasov. Asterický (hviezdnatý) zafír má rovnaké vlastnosti ako modrý zafír, je však priezračnejší. Dá sa preto použíť pri silných bolestiach a pokročilejších chorobách. Zafír oranžovej farby nazývaný aj podparádča (v preklade leknový kvet) podporuje funkciu žliaz, psychicky pomáha pri poznávaní vlastného ja. Kameň ukladáme na pupočnú čakru. OČISTA: pod tečúcou vlažnou vodou. Je citlivý na priame slnečné svetlo, preto ho nabíjame len krátko. Ak vznikne vzájomné prepojenie medzi majiteľom a kameňom, majiteľ sám vycíti, či kameňu lepšie neprospieva len dobíjanie na dennom svetle. Silu umocníme uložením na horský kryštál.

Môžeme použiť všade tam, kde sú na pozadí porúch stresy, napätie a nespracované zážitky. Ak nás bolí hlava, odporúčame prechádzať si kameňom po čele a sluchoch a potom ho na chvíľu položiť medzi obočie. V noci pod vankúšom nám pomôže rýchlejšie zaspať, niektoré ametysty dokážu liečiť aj nespavosť. Sprostredkováva príjemné sny. Používa sa tiež na liečbu fóbií, halucinácií a hystérie. Precitlivelá pokožka reaguje veľmi dobre na omývanie ametystovou vodou. Prisudzuje sa mu očistný vplyv a cievy a krv. Ametystová voda, ak ju pijeme po dúškoch, pomáha proti opilstvu. Pri liečbe závislosti je dobré ležať s kameňom na pupku. Ametyst uvádza do súladu jemnohmotnú energiu a fyzické telo. Podporuje intuitívne chápanie a možno ho využívať na zlepšenie duchovných schopnosti a pri meditáciách. Táto odroda kremeňa nielen že patrí medzi najobľúbenejšie kamene, ale spolu so smaragdom sa v liečení najčastejšie využíva. Ametystos v gréčtine znamená neopojivý a svojho majiteľa má chrániť pred účinkom opojných nápojov. Mystici si ametyst veľmi obľúbili. Domnievali sa, že jeho vplyvom sa človek ľahšie odpútava od emócií. V psychospirituálnej rovine očisťuje od nedobrej karmy, teda od činov spáchaných v minulom živote. Ametyst pomáha ľuďom s nízkym sebavedomím. I vďaka nemu začneme dôverovať silám univerza. Tým, že spája červenú a modrú, pomáha aj zjednocovať a udržiavať rovnováhu medzi mužom a ženou.

Je obyčajne svetlozelený, ale aj žltej, či levandulovej farby je poslom mieru a harmónie. Má upokojujúce a uvoľňujúce vibrácie. Vyrovnáva pocity. Robí nás skromnými a spravodlivými a dáva schopnosť vcítiť sa do starostí iných. Obdaruje nás silu správnym smerom rozdávať svoju lásku. Používa sa na upokojenie, pri nespavosti. Osoží pri problémoch s ľadvinami a močovým mechúrom. Na šiestej čakre, teda čele mierni migrénu. Starí mágovia radili rodičkám, aby ho pri pôrode držali v ruke. Zaľúbeným pomáha prehlbovať ich emotívne väzby. Jadeit súvisí s čakrou srdca. Zaujímavé je, že v Európe sa dlho nerozlišoval nefrit a jadeit. Tento kameň patrí medzi najuznávanejšie na Ďalekom východe. S jeho kultom sa stretávame už v predkolumbovských civilizáciách. Číňanom jadeit zhmotňoval spravodlivosť, napríklad Konfúcius si želal, aby ľudská duša bola tak húževnatá, ako je práve jadeit.

Kameň, ktorý by určite mal mať každý, kto trpí často smútkom. Vlastne ide o skamenenú živicu z treťohôr, teda má 40 až 50 miliónov rokov. Na stupnici tvrdosti je iba na druhom až treťom mieste. Je typicky medovožltej farby, niekedy slonovinovo biely, oranžový až hnedý a vzácne i zelený, alebo čierny. Ako platidlo ho používali už v dobe kamennej. Veľmi bohaté náleziská sú na pobreží Severného a Baltského mora, ďalej na Sicílii, Kanade, Kolumbii a v Dominikánskej republike. Jantár - je nabitý slnečnou energiou vysokej frekvencie, ktorá má schopnosť prečistiť celý náš organizmus. Jeho hlavným poslaním je oznamovať, že život je plný svetla a tepla. Preto svojmu nositeľovi daruje radostnú myseľ, zbavuje ho strachu a prehlbuje jeho úsudok. Posilňuje i našu vôľu pri samoliečení a preto ho v podstate možno použiť pri všetkých ochoreniach. Jeho žiarenie pôsobí na hormonálny a tráviaci systém. Veľmi utíši bolesti pri zápale močového mechúra, žlčníkových kolikách, ale osoží i pri ochorení pečene, pri astme a bronchitíde. Prináša úľavu pri infekciách a horúčkach. Vyskúšajte si jantár, ak ste prechladnutí. Mal by vám dodať pocit tepla. Voľakedy ho dávali ako náhrdelník malým deťom na krk, v čase keď im rástli zúbky. Cmúľanie jantáru aj dospelým na krátky čas pomôže pri bolestiach zubov, ale na druhý deň je aj tak potrebné navštíviť zubára.

Mali by nosiť tí, ktorí trpia rôznymi neurózami, alebo bolesťami hlavy. Je svetlej až tmavomodrej farby, často s bielymi prúžkami, alebo škvrnami a zlatými zrniečkami pyritu. Na stupnici tvrdosti obsadzuje piatu až šiestu priečku. Náleziská sú známe v Afganistane, Chile, Barme a Rusku. Obyčajne je nepriehľadný, len zriedka priesvitný. Jeho názov pochádza z latinského lapis - kameň a arabského lazuri - nebo, modrý. Vďaka lazuritu, ktorí pripomína večernú oblohu, nachádzame univerzálne zákonitosti, v našom vnútri zasa posiluje dôveru v skrytú silu a poriadok vesmíru. Nie je bez zaujímavosti, že lazurit uctievali mnohé národy ako posla nebies, ktorý prináša ľudstvu múdrosť. Egypťania boli presvedčení, že meditovaním nad týmto kameňom sa dotýkajú záhybu nekonečného Božieho plášťa. Niektoré národy ho zasa považovali za kameň priateľstva, lebo podporuje harmóniu v medziľudských vzťahoch. Pomáha vraj rozvíjať zmysel pre spoločnosť práve uvedomením si svojho miesta a svojho poslania na zemi. Pochopíme, že sme súčasť celku, presne tak ako hviezdy sú súčasťou oblohy. Lazurit bol preto tak obľúbený, lebo podľa mnohých mágov od svojho majiteľa odháňal nešťastie. Lazurit a tyrkys sú kamene, ktoré sa v najväčšom množstve našli v Tutanchamonovej hrobke. Lazurit zavesený na krku zbaví deti strachu. Veľmi výrazne pôsobí na energetické centrum v oblasti hrdla, tým vysvetľujú liečitelia jeho účinok na schopnosť komunikovať. Je preto vhodný pre introvertov a autistických pacientov. Novšie pramene hovoria o jeho pozitívnom vplyve na depresívnych ľudí. Zlaďuje aj činnosť žliaz s vnútornou sekréciou. Údajne priaznivo pôsobí na metabolizmus vápnika, fosforu, vitamínov B, C a E a pomáha viazať hemoglobín a kyslík, čo ocenia zasa starší ľudia. U iných kameňov lazurit zvyšuje ich liečivú schopnosť preto ho možno využiť na posilnenie ich vplyvu. Niektorí autori uvádzajú, že lazurit pomáha uchovať potravinám trvanlivosť.

Je smaragdovo zelený, ale môže mať aj iné odtiene zelenej. Svetlé a tmavé prúžky v ňom tvoria krásne obrazce. Ako keby nám pripomínali svetlo, ktoré sme kedysi dávno zo svojej mysle zapudili hlboko do nášho podvedomia. Tento kameň nás učí zmieriť sa so skutočnosťou, že nie sme dokonalí, že aj mi máme tienisté stránky osobnosti. Keď ich spoznáme a budeme ich korigovať, môžeme sa začať vyvíjať a rásť. Učí nás aj k úcte samých k sebe, k láske k životu a ak lepšie porozumieme sebe, určite ľahšie pochopíme konanie svojich blízkych. Malachit je spätý s prírodou, prírodnými dejmi a procesom rastu. Prostredníctvom neho môžeme túto silnú prírodnú energiu čerpať. Naladí nás na striedanie svetla a tmy, dávania a prijímania, na večný kolobeh, ktorí sa deje v živote. Podľa starých povier vraj voda vypitá z malachitovej čaše nám pomôže rozumieť reči zvierat. Práve pre vlastnosť, že veľmi podporuje rast, odporúčal sa malachit tehotným ženám a deťom. Ako sme už povedali, malachit odstraňuje všetky škodlivé energie z tela. Je veľmi užitočný pre tých, ktorí sa podrobili, alebo boli vystavení ožarovaniu. Dáva sa tiež na všetky bolestivé miesta. Tým, že nám pomáha pochopiť samých seba, uvedomíme si pod jeho vplyvom aj príčinu choroby. V súčasnosti sa malachitom ošetruje čakra srdca. Ak ju dávame práve na túto oblasť, pomáha pri riešení citových problémov. Pozor, po každom liečebnom úkone treba malachit riadne očistiť. / Najlepšie v morskej soli, alebo ho poriadne umyte a vystavte na slnko.

Je dobrým radcom pri prekonávaní i tých najväčších životných ťažkostí. Tento kameň, či lepšie rudu si veľmi vážili už v staroveku. Galén napríklad uvádza použitie hematitu pri liečbe očných chorôb a bolesti hlavy. Plínius v zhode s tradíciou starého Egypta ho doporučuje k terapii krvácavých stavov. Starí Egypťania hematit užívali na liečenie akýchkoľvek poranení a hysterických stavov. Súčasní liečitelia tvrdia, že má kladný vplyv na tvorbu krvi a buniek, vitalizuje celé telo. Po chorobách zvyšuje schopnosť regenerácie tela. Svojimi hustými vibráciami odstraňuje stavy slabosti. Dobre sa osvedčil aj pri búchaní srdca, kŕčoch, bolestí chrbta a nespavosti. Všetkým znameniam pomáha objaviť vnútornú silu a vyrovnávať sa s väčším pokojom s problémami, učí nielen v nich dobre obstáť, ale vychádzať z týchto skúšok s väčšou životnou múdrosťou a odvahou. V Oriente sa verilo, že varuje pred blížiacim sa nebezpečenstvom a chráni panny pred zlým pohľadom. V období, keď sme duševne, či fyzicky veľmi unavení v hematite určite nájdeme oporu.

Liečivé kamene, deň narodenia a Numerológia

 • Deň narodenia 1., 10., 19., 28.
  Mali by nosiť prsteň s červeným koralom, červeným opálom, rubínom alebo žltým či zlatým topásom. Ak majú konečný jednomiestny súčet dňa, mesiaca a roku narodenia 2, 4, 7 a 8, potom by nemali nosiť rubín. Ľudia, ktorí sa narodili v jednotkový deň sú pod vplyvom Slnka a majú vysoké nároky a ideály, túžia po úspechu. Ich budúcnosť leží v oblastiach, kde môžu naplno uplatniť svoje vodcovské schopnosti.
 • Deň narodenia 2., 11., 20., 29.
  Odporúčam šperky s mačacím okom, zeleným opálom, nefritom, mesačným kameňom, perlou alebo tigrím okom. Títo ľudia sú pod vplyvom Mesiaca, majú vyvinutú intuíciu, sú nežní a starostliví. Radi pomáhajú iným a najlepšie sa uplatnia v oblastiach, kde môžu využívať svoju empatiu.
 • Deň narodenia 3., 12., 21., 30.
  Ideálnym je pre nich ametyst, koral, smaragd alebo topás. Ovplyvňuje ich Jupiter, sú to ľudia čestní, milujúci a majú veľa priateľov. Svoju ambicióznosť navonok neprejavujú, no sú ochotní neúnavne pracovať aby dosiahli to, čo si zaumienili. Vo sfére podnikania bývajú úspešní.
 • Deň narodenia 4., 13., 22., 31.
  Najviac im vyhovuje modrý akvamarín, diamant, granát, bledomodrý zafír alebo červenkasto-hnedý opál. Ich vládnucou planétou je Urán, pracujú pomerne tvrdo, no nemajú radi, keď sa im hovorí, čo majú robiť. Svoje myšlienky vyjadrujú trefne, no nebývajú dobrými poslucháčmi, najmä ak ide o nápady iných, a to ani vtedy keď o názor druhých sami požiadali.
 • Deň narodenia 5., 14., 23.
  Pre nich je najvhodnejším diamant, biely zafír alebo zirkón. Vládnucou planétou je Merkúr. Majú bystrú myseľ, radi prebývajú v peknom prostredí a milujú atraktívne veci. Uprednostňujú mentálne stimulujúcu prácu pred manuálnou a zvyknú mať talent na zarábanie peňazí, čím sa môžu obklopovať všetkým dobrým a pekným, čo život ponúka.
 • Deň narodenia 6., 15., 24.
  Títo zrodenci by mali siahnuť po beryle, smaragde, zelenom akvamaríne, zelenom opále alebo po peridote. Ak však ich súčet dňa, mesiaca a roka narodenia dáva číslo 3, potom by mali nosiť zlatý topás alebo žltý zafír. Ich vládnucou planétou je Venuša. Radi pomáhajú iným, no priateľov si vyberajú starostlivo. Užívajú si radosti života, ale nenamietajú, že si na to musia najprv zarobiť. Neznášajú ničnerobenie, nudu a lenivosť.
 • Deň narodenia 7., 16., 25.
  Ideálnym je pre nich mačacie oko, mesačný kameň, biely opál, perla alebo tigrie oko. Vládne im Neptún. Zaujímajú sa o rôzne veci, no svoje záľuby najradšej zdieľajú s inými ľuďmi. Dobre sa hodia na prácu v oblasti vyžadujúcej štúdium a výskum, radi pátrajú po utajenej pravde. Sú prirodzene intuitívni a dokážu iných ľudí odhadnúť na prvý pohľad. Sú aj tajnostkári.
 • Deň narodenia 8., 17., 26.
  Mali by nosiť modrý zafír, lapis lazuli alebo červenkasto-hnedo-sivý opál. Týmto ľuďom vládne Saturn. Tvrdou prácou dokážu dosiahnuť svoje ciele, sú úprimní, tvrdohlaví, odhodlaní a vynaliezaví. Sú veľmi praktickí a stoja nohami pevne na zemi.
 • Deň narodenia 9., 18., 27.
  Nech siahnu po korale, granáte, červenom opále, rubíne alebo po prsteni Nav-Ratna so všetkými deviatimi drahokamami. No ak ich súčet dňa, mesiaca a roka narodenia dáva číslo 2 alebo 7, potom by mali nosiť mačacie oko, mesačný kameň, perlu alebo tigrie oko. Sú pod vplyvom Marsu. Všetko robia s humorom a radi vyskúšajú všetko, čo sa im ponúka. Milujú fyzické aj duševné dobrodružstvá, k životu potrebujú nové výzvy. Ich pole záujmov je široké a dokážu svojim príkladom ovplyvniť iných ľudí.